LAMBORGHINI 400 GT 3.9L V12 5MT (320 HP)
1965–1968
316
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
13.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 374Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.4mpg |
| Combined | 17.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 210 Hr 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |