LAMBORGHINI Aventador LP 700-4 Roadster 6.5L V12 (700 HP)
2012–
691
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 691bhp |
| Power | 515kW |
| Torque | 690Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 24.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front:255/35 Zr19, Rear: 335/30 Zr20 |
| Front Brakes | 4-Cylinder Brake Callipers 400 X 38 Mm |
| Rear Brakes | 4-Cylinder Brake Callipers 380 X 38 Mm |