LAMBORGHINI Aventador S Roadster 6.5 V12 7AT (740 HP)
2017–
730
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 730bhp |
| Power | 544.3kW |
| Torque | 690Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/30 Zr20 // 355/25 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |