LAMBORGHINI Aventador S 6.5L V12 7AT AWD (740 HP)
2017–
730
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
13.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 730bhp |
| Power | 544.3kW |
| Torque | 690Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.9mpg |
| Combined | 16.9L/100km |
| Urban | 26.1L/100km |
| Extra-Urban | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/30 Zr20 || 355/25 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |