LAMBORGHINI Aventador SVJ Roadster 6.5L V12 9AT AWD (770 HP)
2019–
759
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6499cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 759bhp |
| Power | 566.3kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |