LAMBORGHINI Aventador SVJ 6.5L V12 7AT AWD (770 HP)
2018–
759
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 759bhp |
| Power | 566.3kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
| Urban | 30.9L/100km |
| Extra-Urban | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4943mm |
| Width | 2273mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/30 Zr20 // 355/25 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |