LAMBORGHINI Countach 5000 Quattro Valvole 5.2 V12 5MT (455 HP)
1985–1989
449
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
185
mph
Top Speed
14.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5167cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 449bhp |
| Power | 334.7kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 298km/h |
| Top Speed | 185mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.4mpg |
| Combined | 16.3L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 14.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1069mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Vr15 || 345/35 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |