LAMBORGHINI Countach LP 400 3.9L V12 5MT (375 HP)
1973–1981
370
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 276kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1069mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr14 || 215/70 Zr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |