LAMBORGHINI Diablo Roadster 5.7L V12 5MT (530 HP)
1999–2000
523
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
208
mph
Top Speed
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5707cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 390kW |
| Torque | 605Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 335km/h |
| Top Speed | 208mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Combined | 25L/100km |
| Urban | 37.9L/100km |
| Extra-Urban | 17.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1105mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr17 - 335/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |