LAMBORGHINI Diablo SE 30 "Jota" 5.7 V12
1995–
597
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5707cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 597bhp |
| Power | 445kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1105mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr17 - 335/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |