LAMBORGHINI Diablo VT 6.0 6.0 V12
2000–2001
543
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5992cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 543bhp |
| Power | 405kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Combined | 25L/100km |
| Urban | 37.9L/100km |
| Extra-Urban | 17.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1105mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr17 (Front) - 335/30 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |