LAMBORGHINI Diablo 5.7 V12 5MT (492 HP)
1990–1999
485
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5707cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 485bhp |
| Power | 362kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Combined | 25L/100km |
| Urban | 37.9L/100km |
| Extra-Urban | 17.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4458mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 1105mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1576kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr17 || 335/35 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |