LAMBORGHINI Espada 3.9L V12 S1 5MT RWD (325 HP)
1968–1976
321
bhp
Power
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 374Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 X 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |