LAMBORGHINI Espada 3.9L V12 S2 5MT RWD (350 HP)
1968–1976
346
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 346bhp |
| Power | 258kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |