LAMBORGHINI Gallardo 560-4 Spyder 5.2L V10 6MT (560 HP)
2008–2013
560
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
201
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 560bhp |
| Power | 417.6kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 323km/h |
| Top Speed | 201mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1184mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 // 295/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |