LAMBORGHINI Gallardo LP 550-2 Spyder 5.2 V10 (550 HP)
2012–2013
543
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
198
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 543bhp |
| Power | 405kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 319km/h |
| Top Speed | 198mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1184mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 235/35 Zr 19; Rear: 295/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |