LAMBORGHINI Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni 5.2 V10 6MT (550 HP)
2009–2013
550
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 550bhp |
| Power | 410kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1166mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr 19 || 295/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |