LAMBORGHINI Gallardo LP 560-4 5.2L V10 6MT AWD (552 HP)
2008–2012
544
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 544bhp |
| Power | 406kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1166mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr 19 // 295/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |