LAMBORGHINI Gallardo LP 570-4 Superleggera 5.2 V10 (570 HP)
2010–2013
562
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 20.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1166mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1340kg |