LAMBORGHINI Gallardo Superleggera 5.0 V10 (530 HP)
2007–2008
523
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4961cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 390kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
| Urban | 24.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1166mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 (Front) - 295/30 Zr19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |