LAMBORGHINI Huracan LP 580-2 Spyder 5.2L V10 7AT RWD (580 HP)
2016–
572
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
198
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 572bhp |
| Power | 426.6kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 319km/h |
| Top Speed | 198mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 193mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1509kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 || 305/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |