LAMBORGHINI Islero 3.9L V12 5MT (325 HP)
1968–1969
321
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 375Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1268kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |