LAMBORGHINI Islero 3.9L V12 S 5MT (351 HP)
1968–1969
346
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 346bhp |
| Power | 258kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |