LAMBORGHINI Jarama Rallye 4.0 V12
1972–
5.2
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1189mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |