LAMBORGHINI Jarama 400L GTS V12 5MT (365 HP)
1970–1976
360
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 360bhp |
| Power | 268.5kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1189mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 1342kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |