LAMBORGHINI Lamborgini Huracan Sterrato 5.2L V10 7AT RWD (610 HP)
2023–
602
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 602bhp |
| Power | 448.7kW |
| Torque | 565Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1247mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R19 // 285/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |