LAMBORGHINI LM 002 5.2L V12 5MT (450 HP
1986–1993
444
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5167cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2700kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 325/65 Vr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |