LAMBORGHINI LP780-4 Ultimae Roadster 6.5L V12 7AT AWD (780 HP)
2022–
769
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
221
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 769bhp |
| Power | 573.7kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 356km/h |
| Top Speed | 221mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 2098mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/30 Zr20 // 355/25 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |