LAMBORGHINI Miura Roadster P400 V12 5MT (350 HP)
1968–
346
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 346bhp |
| Power | 258kW |
| Torque | 367Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1067mm |
| Wheelbase | 2499mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |