LAMBORGHINI Miura P400 S V12 5MT RWD (370 HP)
1966–1973
365
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272kW |
| Torque | 388Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1067mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1298kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |