LAMBORGHINI Miura P400 SV V12 5MT RWD (385 HP)
1966–1973
380
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3929cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1067mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1293kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |