LAMBORGHINI Murcielago Roadster 6.2 V12
2004–2007
571
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
10.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6192cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 571bhp |
| Power | 426kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.9mpg |
| Combined | 21.6L/100km |
| Urban | 32.7L/100km |
| Extra-Urban | 15.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1064mm |
| Wheelbase | 2664mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr18 (Front) - 335/30 Zr 18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |