LAMBORGHINI Reventon 6.5L V12 6MT (650 HP)
2008–2009
641
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
11
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6496cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 340km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11mpg |
| Combined | 21.4L/100km |
| Urban | 32.2L/100km |
| Extra-Urban | 15L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4700mm |
| Width | 2058mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 18 || 335/30 Zr 18 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |