LAMBORGHINI Sian 6.5L V12 7AT AWD (819 HP)
2019–
808
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 808bhp |
| Power | 602.4kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 2101mm |
| Height | 1133mm |
| Wheelbase | 2700mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/30 Zr20 // 355/25 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |