LAMBORGHINI Silhouette P300 3.0 V8
1976–1979
256
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Vr15 (Front) - 285/40 Vr15 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |