LAMBORGHINI Urraco P250 V8 5MT (220 HP)
1972–1979
217
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2463cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 (Front) - 205/70 Vr14 (Break) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |