LAMBORGHINI Urus Performante 4.0L V8 8AT 4WD (666 HP)
2022–
657
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 657bhp |
| Power | 489.8kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 2027mm |
| Height | 1618mm |
| Wheelbase | 3005mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
| Boot Capacity | 617L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40 Zr22 // 325/35 Zr22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |