LAMBORGHINI Urus 4.0L V8 8AT AWD (650 HP)
2018–
641
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478.1kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5113mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2200kg |
| Boot Capacity | 617L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 Zr21 || 315/40 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |