LAMBORGHINI Veneno 6.5L V12 (750 HP)
2013–2014
740
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
221
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6498cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 740bhp |
| Power | 552kW |
| Torque | 690Nm |
Transmission
| Gearbox | Semi-Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 356km/h |
| Top Speed | 221mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 24.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 2075mm |
| Height | 1166mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/30 Zr20 // 355/25 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |