LANCIA 2000 Coupe 2.0L 5MT RWD (115 HP)
1971–1974
113
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4554mm |
| Width | 1605mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |