LANCIA A112 Abarth 1.1
1984–1986
68
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1050cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 87Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3269mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2040mm |
| Kerb Weight | 700kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |