LANCIA A112 0.9L 4MT (42 HP)
1982–1986
42
bhp
Power
18.6
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 42bhp |
| Power | 31kW |
| Torque | 67Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.6s |
| Top Speed | 130km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3269mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2040mm |
| Kerb Weight | 655kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |