LANCIA Aprilia 1.5L V4 4MT (48 HP)
1937–1939
47
bhp
Power
25
s
0–100 km/h
80
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1486cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 47bhp |
| Power | 35.3kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 25s |
| Top Speed | 129km/h |
| Top Speed | 80mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1473mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 900kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 - 400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |