LANCIA Ardea 0.9L V4 4MT (26 HP)
1939–1946
26
bhp
Power
63
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 26bhp |
| Power | 19.4kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 101km/h |
| Top Speed | 63mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1379mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145X400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |