LANCIA Ardea 0.9L V4 5MT (30 HP)
1945–1953
30
bhp
Power
65
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 30bhp |
| Power | 22.4kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3614mm |
| Width | 1379mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 X 400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |