LANCIA Astura 3
1933–1937
80
bhp
Power
80
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 129km/h |
| Top Speed | 80mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1621mm |
| Wheelbase | 3472mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |