LANCIA Augusta 1.2L 4MT (35 HP)
1933–1937
35
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1196cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 35bhp |
| Power | 26kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1450mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2649mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 400 X 140 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |