LANCIA Beta Coupe 1.6L 5MT FWD (100 HP)
1973–1984
99
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |