LANCIA Beta Coupe 1.8L 5MT FWD (120 HP)
1973–1984
118
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1756cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |