LANCIA Beta Coupe 1.8L 5MT FWD (87 HP)
1973–1984
86
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1756cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |